Rodzaje i wykaz uprawnień NSZZ „Solidarność”
Działalność Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wynika z rodzaju oraz treści uprawnień należnych związkom zawodowym. Są to:
I. Uprawnienia stanowiące.
II. Uprawnienia opiniodawcze.
III. Uprawnienia pozostałe.
I. Do uprawnień stanowiących należą sprawy:
- Zawierania zakładowego zbiorowego układu pracy (art. 24123 K.p.).
- Ustalania zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników (art. 27 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych).
- Ustalania regulaminu wynagradzania (art. 27 ust. 6 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych, w związku z art. 772 § 4 i art. 1042 K.p.).
- Ustalania regulaminu pracy (art. 30 ust. 6 pkt 4 ustawy o związkach zawodowych, w związku z art. 1042 § 1 K.p.).
- Ustalania regulaminów nagród (art. 27 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, w związku z art. 772 § 4 K.p.).
- Ustalania regulaminu premiowania (art. 27 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, w związku z art. 772 § 4 K.p.).
- Ustalania regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym zasad wykorzystania tego funduszu i podziału jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności (art. 27 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, w związku z art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).
- Przydzielania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (art. 27 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych).
- Tworzenia wspólnej reprezentacji z innymi zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Uniwersytecie do prowadzenia rokowań i ustalenia stanowiska w sprawach wymagających uzgodnienia lub porozumienia pracodawcy ze związkami zawodowymi (art. 30 ust. 5, w związku z art. 30 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych).
- Ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy kierowców (o którym mowa w art. 8 ust. 2–4 ustawy o czasie pracy kierowców)
- Żądania od pracodawcy informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej (art. 28 ustawy o związkach zawodowych).
- Zgody reprezentującej pracownicę naszej zakładowej organizacji związkowej na wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 K.p.).
- Ustalania z reprezentującą pracownicę naszą zakładową organizacją związkową terminu rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego w razie likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia upadłości pracodawcy (art. 177 § 4 K.p.).
- Zgody na wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika pełniącego funkcję społecznego inspektora pracy (art. 13 ust. 1 ustawy o społecznej inspekcji pracy).
- Zgody na wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu zakładowej organizacji związkowej jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej organizacji, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy, a także zgoda na zmianę warunków pracy lub płacy wyżej wymienionej osoby, w okresie wskazanym uchwałą zarządu organizacji, a po jego upływie – dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok (art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych).
- Zgody właściwego statutowo organu związkowego na wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy, a także zgoda na zmianę warunków pracy lub płacy pracowników pełniących z wyboru funkcje w organach organizacji związkowych działających poza zakładem pracy, w okresie wskazanym przez właściwy statutowo organ związkowy, a po jego upływie – dodatkowo przez czas odpowiadający połowie tego okresu, nie dłużej jednak niż rok (art. 32 ust. 9 ustawy o związkach zawodowych).
- Zawarcia porozumienia z dotychczasowym lub nowym pracodawcą w sprawie warunków zatrudnienia pracowników w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę ( art. 261 ust. 1-4 ustawy o związkach zawodowych).
- Zawarcia porozumienia w sprawie zawieszenia w całości lub części wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy (art. 91 K.p.).
- Zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikających z umów o pracę (art. 231a K.p.).
- Zgody na nieustalanie planu urlopów w zakładzie pracy (art. 163 § 11 K.p.).
- Ustalania w regulaminie pracy systemów i rozkładu czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych, w tym m.in.:
- przedłużonego do 6 lub 12 miesięcy okresu rozliczeniowego w tzw. podstawowym systemie czasu pracy (art. 129 § 2 K.p.),
- równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż jeden miesiąc (art.135 § 1 K.p.),
- przedłużonego do trzech miesięcy okresu rozliczeniowego w systemie równoważnego czasu pracy, a w przypadku prac uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych, do czterech miesięcy (art. 135 § 2 i § 3 K.p.),
- przerywanego czasu pracy, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin (art. 139 K.p.),
- zadaniowego czasu pracy (art.140 K.p.),
- przerwy na spożycie posiłku, nie wliczanej do czasu pracy, w wymiarze nie przekraczającym 60 min. (art. 141 K.p.),
- maksymalnego limitu pracy w godzinach nadliczbowych w wymiarze większym niż 150 godzin w roku kalendarzowym (art. 151 § 4 K.p.),
- wykazu prac szczególnie niebezpiecznych lub związanych z dużym wysiłkiem fizycznym albo umysłowym dla pracowników pracujących w nocy (art. 1517 § 4 K.p.).
- Ustalania wykazu prac, dotyczącego czasu pracy w porze nocnej (o którym mowa w art. 1517 § 4 K.p.).
- Ustalania stanowisk pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać profilaktyczne posiłki i napoje oraz szczegółowych zasad ich wydawania, a także warunków korzystania z takich posiłków w zakładach gastronomicznych lub przyrządzania ich przez pracowników we własnym zakresie z otrzymanych produktów (art. 232 K.p., w związku z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów).
- Wyboru przedstawicieli pracowników do konsultacji z pracodawcą wszystkich jego działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz przedstawicieli pracowników do komisji bezpieczeństwa i higieny pracy zwanej „komisją bhp” (art. 23713a K.p., w związku z art. 23711a § 1 i art. 23712 K.p.).
- Ustalenia wykazu stanowisk pracy i rodzajów prac wzbronionych młodocianym (§ 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym).
- Zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania stosunków pracy z grupą pracowników obejmującą co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę (art. 3 ust. 1-3 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).
- Zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania stosunków pracy na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników, przy czym liczby te obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników (art. 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).
- Zgłaszania sprzeciwu wobec wypowiedzenia przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikami, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie – przy indywidualnych zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 10 ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników).
II. W zakresie naszych uprawnień opiniodawczych mieszczą się sprawy:
- Wyrażania stanowiska w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników (art. 26 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych).
- Wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 38 K.p. i art. 194 K.p.).
- Wypowiedzenia pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunków pracy lub płacy (art. 42 § 1 i art. 43 K.p., w związku z art. 38 § 1 K.p.).
- Rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 § 3 K.p. i art. 53 § 4 K.p.).
- Ustalenia wysokości odszkodowania za szkodę w mieniu powierzonym pracownikowi (§ 9 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkody w powierzonym mieniu).
- Wyłączania odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (§ 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkody w powierzonym mieniu)
- Zajmowania stanowiska w sprawie sprzeciwu pracownika od decyzji o jego ukaraniu karą dyscyplinarną przez pracodawcę (art. 112 § 1 K.p.).
- Ustalania wykazu stanowisk pracy objętych skróconym czasem pracy, w czasie trwania warunków szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia (art. 145 K.p.).
- Ustalania wykazu prac, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, wykonywanych przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji (art. 225 § 2 K.p.).
- Częstotliwości i czasu trwania szkoleń okresowych w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 16 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).
- Konsultacji zamiaru pracodawcy przeprowadzenia grupowego zwolnienia pracowników (art. 1 ust. 1 pkt 3 i art. 2 ust. 1-5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).
III. Uprawnienia pozostałe dotyczą w szczególności:
- Określania przez związki zawodowe działające w Uniwersytecie, trybu wyborów i przeprowadzania wyborów społecznych inspektorów pracy, na podstawie uchwalonych przez te związki regulaminów wyborów (art. 6 ustawy o społecznej inspekcji pracy).
- Odwołania przez związki zawodowe działające w Uniwersytecie, społecznego inspektora pracy w razie niewywiązywania się przez niego z obowiązków (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o społecznej inspekcji pracy).
- Występowania przez związki zawodowe działające w Uniwersytecie z wnioskiem do pracodawcy w sprawie przyznania społecznemu inspektorowi pracy zryczałtowanego wynagrodzenia miesięcznego (art. 15 ust. 3 i 4 ustawy o społecznej inspekcji pracy).
- Występowania przez związki zawodowe działające w Uniwersytecie z wnioskiem do pracodawcy w sprawie zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zakładowego społecznego inspektora pracy na czas pełnienia funkcji (art. 15 ust. 5 ustawy o społecznej inspekcji pracy).
- Wyboru przedstawicieli pracowników upoważnionych do konsultowania z pracodawcą kwestii przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego (art. 23711a § 1 K.p.)
- Wyboru przedstawicieli pracowników do komisji bezpieczeństwa i higieny pracy działającej u pracodawcy (art. 23713a § 1 K.p.).
- Wystąpienia z wnioskiem do pracodawcy o przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy, w razie uzasadnionego podejrzenia, że w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy występuje zagrożenie dla życia lub zdrowia osób (art. 29 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).
- Zawiadamiania właściwego okręgowego inspektora pracy, o swym wystąpieniu z wnioskiem do pracodawcy o przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy w związku z uzasadnionym podejrzeniem, iż w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy występuje zagrożenie dla życia lub zdrowia osób, (art. 29 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).
- Wystąpienia z wnioskiem do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie szkolenia i instruktażu oraz udzielenie pomocy w szkoleniu społecznych inspektorów pracy (art. 14 ust. 3 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy).
- Tworzenia wspólnej reprezentacji z innymi zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Uniwersytecie do prowadzenia rokowań w celu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy (art. 24125 § 1 i 2 K.p.).
- Prawa żądania informacji o sytuacji ekonomicznej pracodawcy w zakresie objętym rokowaniami prowadzonymi w celu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy (art. 2414 §1 K.p).
- Sprawowania społecznego nadzoru nad pracowniczą kasą zapomogowo-pożyczkową (§ 5 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy).
- Występowania z wnioskiem, przez reprezentującą pracownika naszą zakładową organizację związkową, o zatarcie kary porządkowej przed upływem roku nienagannej pracy od jej udzielenia (art. 113 § 1 K.p.).
- Występowania do sądu pracy z roszczeniem wobec pracodawcy o zwrot zakładowemu funduszowi świadczeń socjalnych środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na ten fundusz (art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).
- Reprezentowania pracowników lub osób ubezpieczonych, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 465 § 1 K.p.c.).
- Reprezentowania pracownika lub innej uprawnionej osoby, za ich zgodą, w postępowaniu o świadczenia emerytalno-rentowe (§ 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń, w związku z art. 465 § 1 K.p.c.).
- Wszczynania postępowania sądowego w sprawach o roszczenia pracowników ze stosunku pracy oraz o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego (§ 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie ustalenia wykazu organizacji społecznych uprawnionych do działania przed sadami w imieniu lub na rzecz obywateli, w związku z art. 462 K.p.c.).
- Wszczynania postępowania sądowego na rzecz pracowników i ubezpieczonych w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 462 K.p.c.).
- Wszczynania postępowania sądowego na rzecz pracownika w sprawach o roszczenia alimentacyjne (art. 61 § 1 i 3 K.p.c., w związku z § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wykazu organizacji społecznych uprawnionych do działania przed sądami w imieniu lub na rzecz obywateli).
- Wszczynania postępowania na rzecz obywateli w sprawach z zakresu ochrony konsumentów oraz wstępowania do toczącego się postępowania z tego zakresu (art. 61 § 1 i 3 K.p.c. w związku z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wykazu organizacji społecznych uprawnionych do działania przed sądami w imieniu lub na rzecz obywateli).
- Zgłaszania udziału w postępowaniu karnym przed sądem, jeżeli zachodzi potrzeba obrony interesu społecznego objętego zadaniami statutowymi związku zawodowego (§ 1-3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości i Ministra Obrony Narodowej w sprawie ustalenia wykazu organizacji społecznych, które mogą zgłosić swego przedstawiciela w postępowaniu karnym, w związku z art. 90 § 1 K.p.k.).
- Występowania z żądaniem wszczęcia postępowania administracyjnego lub dopuszczenia do udziału w toczącym się postępowaniu administracyjnym, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi organizacji związkowej i gdy przemawia za tym interes społeczny (art. 31 § 1 K.p.a.).
- Wstępowania, za zgodą powoda, do postępowania sądowego w sprawach z zakresu ochrony środowiska i wynalazczości (§ 4 pkt 5 i § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wykazu organizacji społecznych uprawnionych do działania przed sądami w imieniu lub na rzecz obywateli).
- Prawa zakładowej organizacji związkowej nie uczestniczącej w postępowaniu sądowym, przedstawiania sądowi poglądu istotnego dla sprawy toczącej się przed sądem, wyrażonego w uchwale (art. 63 K.p.c.).
- Wszczynania sporu zbiorowego w zakładzie pracy i reprezentowania w nim pracowników (art. 1 i 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).
- Prowadzenia sporu zbiorowego w imieniu pracowników zakładu pracy, w którym nie działa związek zawodowy (art. 3 ust. 4 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).
- Żądania wszczęcia postępowania mediacyjnego w razie nierozwiązania w drodze rokowań sporu zbiorowego (art. 10 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).
- Wyznaczania 3 członków arbitrażu społecznego przy okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 16 ust. 2 i 3 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).
- Organizowania różnych form protestu i strajku zasadniczego lub solidarnościowego (art. 20 i 22 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych).
- Powoływania w zakładzie pracy zakładowej komisji pojednawczej i ustalania liczby członków tej komisji, zasady i tryb jej powoływania, czas trwania jej kadencji (art. 244 § 3 i art. 245 K.p).
- Występowania z wnioskiem do pracodawcy o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub bezpłatnie), pracownika na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej lub doraźnej czynności (art. 31 ust. 1-3 ustawy o związkach zawodowych, w związku z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy).
- Zajmowania stanowiska, dotyczącego zamierzonych uchwał organów pracodawcy i decyzji pracodawcy, których przedmiotem są inne sprawy wchodzące w zakres działania związków zawodowych.